top of page

Staffordshire Bull Terrier Yasaklı Irk Değildir
Staffordshire Bull Terrier, sevgi dolu ve sadık bir köpek ırkıdır. Ancak, ne yazık ki, bazı insanlar tarafından yanlış anlaşılabilmekte ve hatta Amerikan Pit Bull Terrier ile karıştırılabilmektedir. Bu durum, Türkiye'deki köpek yasakları ve kısıtlamalarıyla ilgili birçok yanlış bilgiye yol açmaktadır. Bu yazıda, Staffordshire Bull Terrier'ın Türkiye'de yasaklı bir ırk olmadığını vurgulamak istiyoruz.


Staffordshire Bull Terrier, Ortaçağ İngiltere'sine dayanan köklü bir geçmişe sahip olan güçlü ve atletik bir ırktır. Tarih boyunca, bu köpekler, çocuklarla olan sıcak ilişkileri ve sadık doğaları nedeniyle "Nanny Dog" olarak da bilinmiştir. Bunun sebebi, Staffordshire Bull Terrier'ın genellikle daha küçük boyutlarda olması ve daha sakin bir doğaya sahip olmasıdır. Bu köpekler, doğru eğitim ve sosyalizasyonla mükemmel evcil hayvanlar olabilirler.


Yasaklı ırk köpekler ile Staffy arasında önemli fiziksel ve davranışsal farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle yasaklı ırk listesinde bulunmamaktadır.

תגובות


bottom of page