top of page

Sıkılmış Köpeğinizi Eğlendirebileceğiniz 6 OyunKöpeğinizin sıkılmış olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Köpekler sosyalleşme ve oyun oynama isteği son derece yüksek, enerjik canlılardır. Çok hareketsiz kaldıklarında köpekler sıkılırlar ve sıkılmış bir köpek, mutsuz bir köpek anlamına gelir. Köpeğiniz de ki sıkılma belirtilerini anlayabilmek, köpek sahibi olmanın önemli parçalarından birisidir ve köpeğinizle oyun oynamak, onun enerjisini tekrar kazanması için harika bir yoldur.


Zenginleştirilmiş Bir Ortam Oluşturun


Hayvanları uyarılmış şekilde tutmak oldukça önemlidir ve hayvanat bahçeleri bunun öneminin son derece farkındadır. Hayvanat bahçelerinde uyarıcı bir ortam sağlamaya "zenginleştirme" denir ve köpeklerin kendi evlerinde de zenginleştirilmış bir ortama ihtiyacı vardır.

Smithsonian Biyoloji Koruma Enstitüsü bu durumu şöyle tanımlıyor: "Zenginleştirme, doğal ve uyarıcı bir ortamın tasarımını, hayvanat bahçelerindeki gibi sosyal grupların bir arada tutulmasını ve hayvanın yaşadığı ortama bazı nesnelerin, seslerin, kokuların veya diğer uyaranların eklenmesini içerir. Ortam zenginleştirmesi, hayvanat bahçesinde yaşayan hayvanların sağlığı ve mutluluğu için beslenme ve veteriner hekim müdahalesi kadar önemlidir. Ulusal Hayvanat Bahçesi için zenginleştirme, bünyelerinde bulunan bütün türlerin günlük bakımının ayrılmaz bir parçasıdır."

Köpeğinizin yaşamına yeni uyaranlar ekliyor musunuz? Oynadığınız oyunları birleştirmeye ne dersiniz? Aktif köpekler bile günlük yaşantıları çok monoton hale geldiğinde sıkılabilirler. İşte köpeğinizin sıkıldığına dair beş işaret ve onun enerjisini yeniden kazanması için oynayabileceğiniz oyunların bir listesi.


Bir köpeğin sıkıldığını işaret eden belirtiler ve onları zinde tutup, eğlendirmek için oynayabileceğiniz oyunlar


Havlamada Artış

Köpeğinizin normale göre daha sık havladığını fark ettiyseniz, bu çok sıkıldığı anlamına gelebilir. Anormal havlamalar, bir köpeğin sahibine havlıyor gibi görünmese bile sahibinin dikkatini çekmeye çalışma yollarından birisidir. Bunu harekete geçmek için ilk ve yumuşak bir adım gibi düşünün.

Antreman yapmak, köpeğinizle oynamak için harika bir yoldur. Köpeğinizin antremandan hoşlanmayacağını düşünebilirsiniz, ancak bu çok da doğru değil. Köpekler meşgul olmaktan ve yapacak bir işlerinin bulunmasından zevk alırlar. Köpeğinize ufak görevler verin. İlk olarak, köpeğinize nasıl bekleyeceğini öğretin. Ardından, bekleme pozisyonundayken bir oyuncak atın ve oyuncağın yere düşmesini bekleyin. Bir süre bekledikten sonra, şu komutlardan ("atıl", “hadi” veya "koş") herhangi biri ile köpeğinizin bekleme pozisyonunu sonlandırın. Köpeğiniz oyuncağı aldıktan sonra onu size geri getirmesini sağlayın. Bunu sürekli uyguladığınızda canı sıkılmış köpeğiniz yorularak aniden uykusu gelmiş bir köpeğe dönüşecek.


Herşeyi Dişleme

Sıkılmış köpekler bulundukları ortama zarar verebilir. Bir zamanlar melek gibi olan köpeğiniz, kanepenizi, ayakkabılarınızı veya diğer eşyalarınızı dişlemeye başlamışsa, bu durum alışkanlık haline gelmeden önce bu davranışı durdurmak için harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

Halat çekme, ağzına bir şeyler almayı seven köpekler için harika bir oyundur. Ancak, dişlemeyi veya koklamayı içeren herhangi bir oyun oynamadan önce, köpeğinize nelerin yenilebilir olduğu ve nelerin olmadığı konusunda eğitim verdiğinizden emin olun.

Ayrıca, evcil hayvanınızı fazla beslemediğinizden emin olduğunuz sürece, yiyecekleri içeren oyunlar dişlemeyi seven köpekler için harika bir seçenektir. Köpeğinizle oynarken mamaları ve yiyecekleri kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk olarak, köpeğinizin ödül maması için çabalamasını sağlayacak bir mama bulma oyuncağı satın alabilirsiniz. Ayrıca, küçük mama taneciklerini bir odada saklamayı ve sonra köpeğinizin dedektiflik yaparak bunları bulmasını deneyebilirsiniz. Bulduğu bütün ganimetler onundur!


Dairesel Koşular

Köpeğiniz aniden kendi kuyruğunu kovalamaya mı başladı? Onu oda içerisinde dairesel şekilde koşarken mi görüyorsunuz? Sürekli dairesel şekilde koşan bir köpek, yakması gereken çok enerjisi bulunan bir köpek anlamına gelmektedir.

Biraz egzersiz yapmak, enerjik köpekler için en iyi oyun şeklidir. Frisbee® veya top atıp yakalama oyunu oynamaya bayılırlar. Fazla enerjiyi yakmanın bir diğer yolu da uzun yürüyüşler ve hatta tempolu koşular yapmaktır. Siz aktif olduğunuz sürece, fiziksel aktivite gerektiren her türlü oyun işe yarayacaktır.


İnlemeler

Tıpkı bebekler gibi, köpekler de sizden biraz daha fazla ilgi görmek istediklerinde sızlanır gibi inlerler. Ve bu inlemeler, aynen bebek sahibi ebeveynler gibi evcil hayvan sahipleri için can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Herhangi bir oyun oynamadan önce, bir saniyeliğine bekleyin ve durumu analiz edin. Evet sürekli inleyen bir köpek sinir bozucu olabilir fakat köpeğinizin inlemesinin altında yatan gerçek sebep ne olabilir? Nedeni gayet basit: köpeğinizin, size ihtiyacı var. Bakış açınızı değiştirdiğinizde, bu inlemeler sizin için çok daha az sinir bozucu olur ve köpeğinizin can sıkıntısını hafifletmek için birşeyler yapmayı tercih edebilirsiniz.

Sürekli inleyen bir köpeği mutlu etmenin formülü burda: oynamak için yaptığınız her şey onu eğlendirecek! Saklambaç köpeklerle oynamak için harika bir oyundur. Eğer çocuğunuz varsa onları da oyuna dahil edin. Sizden biri saklansın ve köpeğiniz onu bulmaya çalışsın.


Sürekli Sizi Takip Ediyor

Popüler olduğunuzu biliyordunuz, ancak bütün akşam boyunca her hareketiniz takip edilecek kadar popüler olduğunuz aklınıza gelmemişti sanırım. Köpeğiniz sizin yol arkadaşınız olmak ister çünkü köpekler sürü hayvanıdır ve burada lider olan sizsiniz. Bu da, köpeğinize yapacak başka bir görev verene kadar sizi takip edeceği anlamına gelir.

Tüm vaktini kelimenin tam anlamıyla dibinizde geçiren köpeğiniz için neden Simon'un bahsettiği bir oyunu denemiyorsunuz. Köpeğiniz bahçenizin bir tarafında “bekleme” konumunda olacak şekilde oyuna başlayın. Sonra bahçenin diğer ucuna geçin ve bir komutunuza uyması için köpeğinizi yanınıza çağırın. Başlangıçta “otur" veya "yat" gibi kolay komutları deneyebilirsiniz ancak oyunu daha zor hale getirmek istiyorsanız, köpeğinizin size gelmesi için "gel" demeyi ve sonra geldiği rotada durması için "dur" demeyi deneyin. Simon, diğer köpek oyunlarında olduğu gibi, köpeğiniz talimatlarınızı doğru bir şekilde uyguladığında mutlaka köpeğinize övgüde bulunarak onu ödüllendirin diyor. Eğer, köpeğiniz herhangi bir komutu yerine getirmede başarısız olursa, bahçenizde oyunun başladığı yere onu geri gönderin.

Yukarıda belirtilen davranışlardan bazılarının altında çeşitli sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Eğer, köpeğinizin bazı yeni davranışları konusunda endişeleriniz varsa, olası sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için veteriner hekiminize başvurun.

Köpeğinizle oyun oynamak için zamanınız yoksa, çok meşgul olduğunuzda ona vermek için elinizin altında çok sayıda oyuncak bulunduğundan emin olun. Her seferinde sürekli yeni bir oyuncağa sahip olmanız gerekmese de, oyuncakları değiştirmek ve bazılarını saklamak en iyisidir. Böylece eski oyuncaklar bir süre sonra yeniden ortaya çıktığında yeniymiş gibi olur.

Şunu unutmayın, bir köpeğin sıkılmasını önlemenin en kolay yolu onu birşeyle meşgul etmektir. Köpeğinizle düzenli yürüyüş yapmak ve onunla oyunlar oynamak onu mutlu ederken, siz de bunun tadını çıkaracaksınız.

Comments


bottom of page